Hallinta
Menu

Julkaissut 02.10.2013

Oskar Kiljander voittoon Uppsalassa

Uppsala Cupin turkulaismiekkailijat

Uppsala Cupin turkulaismiekkailijat

Turun miekkailijat osallistuivat kolmen miekkailijan voimin perinteiseen Uppsala Cupiin.

Tällä kertaa TMÅF:n menestyksestä vastasi Oskar Kiljander, joka voitti 15-vuotiaiden sarjan. Kylmähermoisuutensa Oskar osoitti nousemalla 8-cupissa, semifinaalissa ja finaalissa takaa rinnalle ja ohi – kahdessa ensin mainitussa jatkoajalla. Miekkailullisesti parasta turkulaisantia saatiin ”moraaliseksi finaaliksi” muodostuneessa Oskarin ja Alexios Oklandin (NOR) välisessä trillerisemifinaalissa, jonka Oskar voitti jatkoaikapistolla 14-13. Finaalissa Oskar kukisti Rasmus Hanssonin (SWE) lukemin 15-11, vaikka finaalin alku mentiinkin ruotsalaiskomennossa. Tästä pääset katsomaan finaalivideon.

Viime vuonna Uppsalassa voittanut Inka Mikkilä ja edellisessä Porvoo Mastersissa voittunut Max Mikkilä eivät tällä kertaa edenneet sarjoissaan kovin korkealle, parhaana sijoituksena Inkan 11. sija 20-vuotiaissa. Lisää kisatunnelmia Turun Miekkailijoiden Facebook-sivuilla: www.facebook.com/turunmiekkailijat

Voittajan on helppo hymyillä

Voittajan on helppo hymyillä

Turkulaissarjojen tulokset:

Äldre Ungdom Herrar

1 KILJANDER Oskar FIN TMÅF TURKU
2 HANSSON Rasmus SWE KF99 KUNGSBACKA
3 NAZAROV Andrey SWE BOFK BODEN
3 OKLAND Alexios NOR OSLO FK
5 MAGNUSSON Jakob SWE A6 JÖNKÖPING
6 STRÅLE Hannes SWE UF UPPSALA
7 SILFVERHJELM Teodor SWE FFF STOCKHOLM
8 HÄMÄLÄINEN Roni FIN PM-BF PORVOO
9 RAEDER Anton NOR OSLO FK
10 SAVELAINEN Joonas FIN EM ESPOO
11 PETTERSSON-JENSEN Tobias SWE WFF ÖREBRO
12 OHLIN Oliver SWE WFF ÖREBRO
13 TAURIAINEN Topias FIN EM ESPOO
14 LUND Leonard SWE DIF STOCKHOLM
15 POUSETTE Hugo SWE DIF STOCKHOLM
16 VÄGGÖ Axel SWE GFK GÖTEBORG
17 LUNDH Oscar SWE AFC ARVIKA
18 SVENSSON Jonathan SWE DIF STOCKHOLM
19 BRATT Cedric SWE DIF STOCKHOLM
20 STRÖMSÖE Axel SWE DALREG FALUN
20 ANGELSTEN Richard SWE WFF ÖREBRO
22 SVEDBERG Adam SWE JFK JAKOBSBERG
23 TIBELL Julius SWE DIF STOCKHOLM
24 THURESSON Arvid SWE DALREG FALUN
25 KOTTORP Anton SWE UF UPPSALA
26 NETTERBERG Marcus SWE DIF STOCKHOLM
27 ÅMOT HANSEN Simon SWE HFS HALMSTAD
28 NILSSON Axel SWE UF UPPSALA
29 EKSTRÖM Matthias SWE DALREG FALUN
30 STENBERG Marcus SWE UF UPPSALA
31 DANNFORS Philip SWE UF UPPSALA
32 HÖGBERG Melvin SWE LFK LINKÖPING
33 DANNFORS Karl SWE UF UPPSALA
34 NICKLASSON Erik SWE UF UPPSALA

Cadetter Herrar

1 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF UPPSALA
2 KIMFORS Anton SWE GFK GÖTEBORG
3 ELIASEN Ferdinand NOR OSLO FK
3 MANCEWICZ Bartlomiej SWE GOFK VISBY
5 ERIKSSON Carl-Johan SWE DIF STOCKHOLM
6 KOCHBATI Erik SWE GFK GÖTEBORG
7 DOSSOU-GOUIN Axel NOR
8 SAAVALAINEN Ellis FIN EM ESPOO
9 SVERKER Sebastian SWE UF UPPSALA
10 ADOLFSSON Felix SWE KF99 KUNGSBACKA
11 PANELIUS Rufus FIN EM ESPOO
12 HAZES Luuk NOR MF MOLDE
13 GAHM Oscar SWE GFK GÖTEBORG
14 LEWIN Johan SWE WFF ÖREBRO
15 TAURIAINEN Topias FIN EM ESPOO
16 OKLAND Alexios NOR OSLO FK
17 KILJANDER Oskar FIN TMÅF TURKU
18 WILHELMSON Axel FIN EM ESPOO
19 LINDBOM Eric SWE UF UPPSALA
20 MEUNIER Mathias SWE LFK LINKÖPING
21 HASSELGREN Linus SWE FFF STOCKHOLM
22 RAEDER Anton NOR OSLO FK
23 HAGBERG David SWE DIF STOCKHOLM
24 ERICSON Christian SWE JFK JAKOBSBERG
25 GYLLENHOFF Anders SWE DIF STOCKHOLM
26 HÄMÄLÄINEN Roni FIN PM-BF PORVOO
27 LIDMAN Jonas SWE DIF STOCKHOLM
28 HESSLING OSCARSON Simon SWE DIF STOCKHOLM
29 NAZAROV Andrey SWE BOFK BODEN
30 RUNOLD Jacob SWE FFF STOCKHOLM
31 EDIN Erik NOR BYGDØ FK OSLO
32 STRÅLE Hannes SWE UF UPPSALA
33 MIKKILÄ Max FIN TMÅF TURKU
34 LUNDH William SWE AFC ARVIKA
35 FARSTAD KOLDEN Håkon NOR MF MOLDE
36 SAVELAINEN Joonas FIN EM ESPOO
37 SVEDBERG Jonas SWE FKC KARLSKRONA
38 FISCHER Douglas SWE DIF STOCKHOLM
39 VÄGGÖ Axel SWE GFK GÖTEBORG
40 RODUNG Ludvig SWE GFK GÖTEBORG
41 TIBELL Linus SWE DIF STOCKHOLM
42 LANDÉN Joachim SWE DIF STOCKHOLM
43 STENBERG Marcus SWE UF UPPSALA
44 HÅKANSSON Erik SWE DIF STOCKHOLM
45 NICKLASSON Erik SWE UF UPPSALA
46 MAGNUSSON Gustav SWE UF UPPSALA
47 DANNFORS Philip SWE UF UPPSALA
48 KOTTORP Anton SWE UF UPPSALA
49 DANNFORS Karl SWE UF UPPSALA
50 LIDBOM Hampus SWE UF UPPSALA

Cadetter Damer

1 SIMONSEN Zoe NOR BYGDØ FK OSLO
2 LINDE Åsa SWE KF99 KUNGSBACKA
3 BRECEVIC Nadja SWE GOFK VISBY
3 GORDON ACHOUR Alina SWE FFF STOCKHOLM
5 TAURIAINEN Sofia FIN EM ESPOO
6 SALMINEN Sara FIN HABDA HELSINKI
7 WERNER Maja SWE C4 KRISTIANSTAD
8 LINDGREN Julia SWE FFF STOCKHOLM
9 FREDRIKSSON Lovisa SWE UF UPPSALA
10 MÅRTENSSON Elvira SWE FFF STOCKHOLM
11 HANSSON Kristina SWE KFK KALMAR
12 ANDERSSON Malin SWE FFF STOCKHOLM
13 OLIN Johanna SWE WFF ÖREBRO
14 MIKKILÄ Inka FIN TMÅF TURKU
15 LEHRMAN Cecilia SWE LFK LINKÖPING
16 HEDBERG Jenny SWE FFF STOCKHOLM
17 ASP Julia SWE FFF STOCKHOLM
18 KASTENSSON Lovisa SWE FFF STOCKHOLM
19 ZANDER Celina SWE SAF STOCKHOLM
20 HUUSKO Lina FIN EM ESPOO
21 BOLLE Ebba SWE DIF STOCKHOLM
22 UHLEN Nina SWE UF UPPSALA
23 GRINNEBY Dagmar SWE DIF STOCKHOLM
24 STAFSTRÖM Ylva SWE UF UPPSALA
25 WINDER Alfrida SWE UF UPPSALA
26 GIDESKOG MALMGREN Moa SWE UF UPPSALA

Junior Damer

1 LINDE Åsa SWE KF99 KUNGSBACKA
2 GOSSER-DUNCAN Katja SWE FKC KARLSKRONA
3 SIMONSEN Zoe NOR BYGDØ FK OSLO
3 TAURIAINEN Sofia FIN EM ESPOO
5 JOHNSSON Anna SWE GFK GÖTEBORG
6 MÅRTENSSON Elvira SWE FFF STOCKHOLM
7 KARLSSON Ebba SWE GOFK VISBY
8 LUDÉEN Emma SWE WFF ÖREBRO
9 MUMM Emelie SWE DIF STOCKHOLM
10 WERNER Maja SWE C4 KRISTIANSTAD
11 MIKKILÄ Inka FIN TMÅF TURKU
12 KEMBRING Linda SWE FKC KARLSKRONA
13 HANSSON Kristina SWE KFK KALMAR
14 LEJON Viktoria SWE MF19 MALMÖ
15 BENDIXEN Julie DEN HFK HELLERUP
16 FREDRIKSSON Lovisa SWE UF UPPSALA
17 NAHTMAN Evelina SWE DIF STOCKHOLM
18 KAMINSKI Maria NOR BYGDØ FK OSLO
19 PENTTINEN Kaisa FIN HFM HELSINKI
20 ÖBERG Katarina SWE ARA HELSINGBORG
21 BRECEVIC Nadja SWE GOFK VISBY
22 ANDERSSON Malin SWE FFF STOCKHOLM
23 HEDBERG Jenny SWE FFF STOCKHOLM
24 KASTENSSON Adele SWE FFF STOCKHOLM
25 WILLEMO Josefine SWE GOFK VISBY
26 LINDGREN Julia SWE FFF STOCKHOLM
27 NIKLASDOTTER Ebba SWE FFF STOCKHOLM
28 KASTENSSON Lovisa SWE FFF STOCKHOLM
29 HUUSKO Lina FIN EM ESPOO
30 SALMINEN Sara FIN HABDA HELSINKI
31 LEHRMAN Cecilia SWE LFK LINKÖPING
32 BROSGÅRD Jennifer SWE FKC KARLSKRONA
33 POCRNJA Iva CRO UF UPPSALA
34 ASP Julia SWE FFF STOCKHOLM
35 GIDESKOG MALMGREN Lisalina SWE UF UPPSALA
36 LARSSON Francesca SWE SAF STOCKHOLM
37 HUGHES Ingrid IRL UF UPPSALA